W sieci informacji

W sieci informacji to jeden z największych projektów realizowanych przez uczniów V LO z dofinansowaniem Funduszu Młodzieżowego. Nie obyło się też bez własnego wkładu budżetowego uczestników oraz opiekuna, ale o tym sza…

Ideą projektu było przypomnienie Piątkowej społeczności, że tradycyjny przekaz, jaki znajdujemy na kartach książki jest ważny i nie należy o nim zapominać, że czytanie łączy, a bez pisma jesteśmy chyba ubożsi, mniej wrażliwi.

Zaczęło się od szalonego hasła wymyślonego przez lidera grupy Grzegorza Barana „Brak informacji prowadzi do kokonizacji”. Nieczytelne? Być może. Ale tylko pozornie i wyłącznie dla ograniczających się do przekazu wizualnego.

Najpierw, aby zaintrygować przechodzących szkolnymi korytarzami pojawiły się wśród pajęczyn uplecionych z gumek recepturek kokony z konopnego sznurka, oraz całkiem spore pająki z masy papierowej. Rozpoczęły akcję namawiania do czytania, jednocześnie stanowiąc całkiem zgrabną dekorację na Halloween. Kto nie czyta, wpada w sieć niewiedzy. Następnie hall szkoły oraz czytelnię zasypały minibooki. Robiliśmy je od października aż do połowy grudnia, ale na efekt naprawdę warto było poczekać. Finał akcji nastąpił w momencie zakupu kontenerka czytelniczego, następcy zbyt dużego i nieco zbyt szarego regału bookcrossingowego zamieszkującego szatnię. Niestety uczniowie mylili go z biurem rzeczy znalezionych i zamiast dobrej literatury częściej odnajdywano na nim zagubione bluzy, czapki i stare podręczniki.

Mamy nadzieję, że kontenerek, wykonany na specjalne zamówienie, doprowadzi do całkowitej odkokonizacji i stanie się niezbędnym elementem podnoszącym statystyki czytelnicze naszej szkoły. Books’ corner – tak nazwaliśmy miejsce, w którym stanie – tuż obok narożnej kanapy na I piętrze, oraz jako nawiązanie do corocznego Speaker’s corner. Plakaty, które przygotowała Julia Naczke z kl. II c, aby nagłośnić akcję pojawienia się mini kontenerka bookcrossingowego planujemy oprawić i powiesić na honorowym miejscu tuż nad kanapą. Zgoda Elżbiety I oraz pani Ireny już uzyskana.

Jesteśmy z siebie dumni – teraz Wasza kolej. Czekamy na książki, aby Piątkowy Books’ Corner nie cierpiał na przeciągi na półkach. Przynoście je do biblioteki lub zostawiajcie bezpośrednio w kontenerku. Mile widziane są także niezbyt archiwalne numery dobrych czasopism, np. z poprzedniego miesiąca.

Dorota Bandzmer

https://biblioteka.wkl.pl/wp-content/uploads/2016/01/IMG2401-e1452627292338.jpg