Czytać, słuchać, mówić. O drugiej edycji Speakers Corner w V LO.

Szkoła to miejsce zdobywania wiedzy i doświadczenia większego niż zgromadziliśmy dotychczas. Do szkoły przychodzimy z nadzieją na spotkanie ciekawych ludzi i dobrych nauczycieli. Chcemy, by przestrzeń naszego rozwoju była odpowiednio aranżowana, a atmosfera motywowała do podejmowania kreatywnych działań. Taką szkołę, tętniącą życiem i projektami zapamiętamy do końca życia. O takiej szkole będziemy głośno mówić i z uśmiechem ją wspominać.

W Oliwskiej Piątce, stuletnim liceum leżącym przy historycznej ul. Polanki, wciąż coś się dzieje. Regularnie mają miejsce wydarzenia tematyczne, okolicznościowe, muzyczne, a także językowe. Do tych ostatnich należy zainicjowany w 2016 roku Speakers Corner, który w bieżącym roku szkolnym doczekał się drugiej, lecz na pewno nie ostatniej edycji.

Wzorowany na Londyńskim Hyde Parku oraz konferencjach tedowskich (TED – Technology, Entertainment and Design) Speakers Corner zgromadził szkolnych mówców wyłonionych spośród społeczności zarówno uczniowskiej jak i nauczycielskiej. Tradycyjna swoboda przemawiania została zachowana. Wystąpienia cechowała doskonała retoryka oraz merytoryczna różnorodność.

Zaprezentowanie idealnego narzędzia, jakim jest nasz mózg, przybliżenie psychologii marketingu, obiektywne spojrzenie na niecodzienność zeszłorocznych wyborów prezydenckich w USA, czy przedstawienie w perfekcyjny sposób paradoksu kota Schrödingera, okazało się dla prelegentów niewielkim wyzwaniem językowym i myślowym. Występujący popisali się pewnością siebie, podzielili wiedzą i pasją.

W roli głównej jednego z przemówień pojawiły się książki, dziś wydawałoby się odrobinę zapomniane, nieco po macoszemu traktowane przez młode pokolenia. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że książki, to narzędzie nie tylko niebanalne, ale i potężne, a o korzyściach płynących z czytania można mówić w sposób naprawdę pasjonujący. „Books are the most powerful tool” – książki są jednym z najpotężniejszych narzędzi – intrygują, rozwijają wyobraźnię, i co najważniejsze budują wspaniałe relacje społeczne, bo przecież emanując pozytywną energią zrodzoną przez lekturę, nie sposób nie zorientować choć kilku słuchaczy na „bycie geekiem”, pozytywnym maniakiem posiadania jak największej wiedzy na dany temat. Jeśli, drogi czytelniku, jeszcze nie jesteś „geekiem”, ale zamierzasz wybrać się do „Piątki”, masz sporą szansę nim zostać.

Podczas Speakers Corner nie zabrakło również uzasadnionej prowokacji. Jak bowiem w sposób wyrazisty przedstawić różnicę między „self confidence and arrogance” (pewnością siebie i arogancją)? Najpewniej skutecznie balansując na granicy leżącej pomiędzy tymi dwoma pojęciami. Po raz kolejny dowiedliśmy, że nie tylko znajomość języka i tematu, ale i pewność siebie decyduje o sukcesie mówcy.

Jaka była rola nauczycieli w Speakers Corner? Zaistnieli wśród młodych mówców w sposób, który nie budził wątpliwości, że nauczanie w Piątce jest prawdziwą pasją. „Slow life” and „Life with students”. Oto tematy nauczycielskich wystąpień. Trzeba mieć czas, by delektować się życiem. Trzeba mieć czas na obserwację i odpoczynek. A przede wszystkim warto chłonąć wiedzę od innych. Bo, jak przekonała słuchaczy wieloletnia nauczycielka z powołania, uczniowie bywają często najlepszymi wykładowcami życia.

Czytać, słuchać, mówić – to nie tylko hasło przewodnie Piątkowego Speakers Corner, który podbił serca ponad 300 słuchaczy, zgromadzonych w zabytkowej szkolnej auli, to również doskonała recepta na dobre życie.


W Speakers Corner mającym miejsce 23 lutego 2017r. wystąpili:

Małgorzata Wendt IIf

Anna Bociąg IIa

Mikołaj Dudziński IIb

Jan Darecki IIc

Adam Jurewicz IIIa

Maciej Lubiejewski IIIa

pp. Lucyna Gronert – język angielski

pp. Jacek Rześniowiecki – historia

inicjatorką i koordynatorką Speakers Corner była pp. Katarzyna Tusk-Olczak

Wystąpienia dodatkowo uświetnili krótkimi przerywnikami muzycznymi Ola Golec z kl. IIf, Maria Banach z kl. I e, Marcin Zydek z kl. Ic, Aleksy Gałkowski z kl. IIb, Kajetan Dulian Ia, Jan Bogdziewicz Ib. Gościnnie pojawiła się grupa sześcioletnich Cheerleaderek prowadzona przez uczennicę klasy IIIf Agatę Grochowską.

zdjęcia i tekst Dorota Drzewińska-Bandzmer

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dorota Bandzmer

https://biblioteka.wkl.pl/wp-content/uploads/2016/01/IMG2401-e1452627292338.jpg