Apel poświęcony pamięci Andrzeja Wajdy

Życie jest jak nudna sztuka w teatrze, ale nie warto się spieszyć
z wychodzeniem przed nieuniknionym końcem spektaklu

Andrzej Wajda

W poniedziałek uczciliśmy pamięć wielkiego twórcy polskiego kina – Andrzeja Wajdy. Podczas apelu uczniowie z klas 1a, 1d, 1e, 2b i 2d przypomnieli najważniejsze działa reżysera, a także słowa Wajdy, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Nie zabrakło także elementów osobistych: Nadia Piechota, uczennica 1e, opowiedziała o swoich doświadczeniach na planie filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei, na którym statystowała wraz z ojcem. Uczennica zwróciła uwagę na niezwykłą energię do działania reżysera (nawet gdy skończył 86 lat), przypomniała nam, że siłę i determinację mamy w głowie i to od naszego nastawienia zależy, ile w życiu osiągniemy. Obok prezentacji i recytacji wybrzmiała muzyka zagrana na fortepianie przez Małgorzatę Kucharską z 2b, co wprowadziło słuchaczy w melancholijny nastrój.

W ostatniej części apelu wyświetlony został fragment rozmowy Wajdy z uczniami z naszej szkoły,  zarejestrowanej w tym roku w Europejskim Centrum Solidarności. Reżyser wyznał, że nie wierzy w natchnienie, prosił, aby pamiętać, że tylko ciężka praca przynosi efekty, na koniec obdarował swoich rozmówców ciepłym uśmiechem.

Śmierć reżysera kończy pewną epokę. 90 lat życia i 40 filmów, a my jako widzowie wciąż chcieliśmy więcej. Wajda również – mimo że w tym roku skończył film Powidoki – myślał już o kolejnym obrazie. Jego twórczość na długo pozostanie żywa. Stał się legendą, z którą trudno konkurować. Jak powiedział Daniel Olbrychski: „W tej chwili Mickiewicz, Słowacki, Norwid i Wyspiański mówią <<No, kolego, jesteś wśród nas>>. Bo on był tym dla polskiej kultury, kim byli ci wielcy twórcy”. Oby tylko był bliższy odbiorcom niż nazwiska, które dziś kojarzą się wyłącznie z lekturami szkolnymi.

Osoby odpowiedzialne za organizację apelu: Maria Stachura, Szymon Greń, Małgorzata Kucharska, Krzysztof Walentukiewicz, Grzegorz Wąs, Jakub Lewandowski, Mikołaj Biernat, Przemysław Pietruszewski, Kamil Dziubczyk, Jakub Tomaszewski, Adrian Jarząbek, Paulina Stadnik, Adriana Sobotka, Paulina Jezierska, Aleksandra Jasieniecka, Mikołaj Wszołek oraz Nadia Piechota.

p.prof. Krystyna Weiher-Sitkiewicz

W dniach 9-26 października w bibliotece szkolnej wspominaliśmy Andrzeja Wajdę poprzez wyeksponowanie wszystkich książek, które zekranizował.

_img1038