Wielogłosy, czyli Konkurs Mów Improwizowanych w V LO

Najpierw był pomysł, potem szybka realizacja i oczywiście sukces. W Piątce nie może być inaczej, szczególnie w przypadku, gdy inicjatywę podejmują uczniowie. Grzegorz Pozorski, aktywny członek SU VLO rzadko bywa bezczynny, zwykle już podczas konkretnego działania planuje kolejne i zaraz po zakończeniu prac związanych z jednym eventem, rusza z kolejnym projektem, wybiera się na ciekawe spotkaniem, zapisuje na interesujące warsztaty.

W połowie maja, tuż przed moim wyjazdem z drużyną do USA na międzynarodowe Finały Odysei Umysłu, do czytelni wpadł Grzegorz z pytaniem, czy zgodzę się zostać opiekunem projektu Konkurs Mówców, na który chciałby otrzymać dofinansowanie z Funduszu Młodzieżowego. „Na co przeznaczysz pieniądze?” „Na materiały dydaktyczne, nagrody konkursowe i poczęstunek” „Jakie nagrody?” „Książki”. Więcej pytań nie miałam. Projekt powstał, dostał dofinansowanie i 7 czerwca 2018, zaraz po tym jak wróciłam z Odyseuszami z Iowa z pucharem za III miejsce na świecie, odbyło się niebanalne wydarzenie. Grzegorz, jak to Grzegorz, wszystko chciał zrobić sam, ale przychodził relacjonować każdy etap działań – lepszego lidera nie można sobie wymarzyć.

Najpierw na fb pojawiło się wydarzenie zapraszające na konkurs. Następnie zostały zakupione książki (część miała zostać rozdana uczestnikom, reszta czekała na swoje miejsce na bibliotecznych półkach), kostki Story Cubes i oczywiście… mordoklejki, aby nawet cukierki miały ile się da wspólnego ze złotoustymi uczniami stuletniej szkoły. Po zarezerwowaniu terminu, sali i składu szacownego jury konkursowego (w skład którego wchodzili przedstawiciele „trzech pokoleń”: nauczyciel, absolwent i uczeń, czyli o. Gabriel Mączewski, Katarzyna Stryczyńska i Maciej Weltz) nie pozostało już nic innego jak czekać na głośny dzień. Uczestnicy dopisali. Na Wielogłosy, czyli Konkurs Mów Improwizowanych złożyło się siedem półtoraminutowych wystąpień. Mowy wygłaszano po krótkiej rozgrzewce. Na werdykt jury nie trzeba było długo czekać – I miejsce zajął Szymon Wielewski, II miejsce Paweł Guzek, III miejsce ex aequo: Kuba Tomaszewski, Adrian Jarząbek i Grzegorz Baran.

Sam lider do uczestników zwrócił się następującymi słowami stanowiącymi jednocześnie podziękowanie i podsumowanie: „Gratulacje dla wszystkich uczestników, to niemałe wyzwanie wystąpić bez przygotowania. Jeśli chcecie więcej, wpadajcie do Zakonu Mówców. Będziecie mieli u nas okazję przysposobić się do następnego konkursu. Dziękuję wszystkim za obecność. Niesamowite, że spotkaliśmy się w prawie trzydzieści osób, by rozwijać swoje umiejętności sceniczne i dobrze się bawić.”

tekst: Dorota Bandzmer

zdjęcia z wydarzenia udostępnił Mateusz Szreder

Dorota Bandzmer

https://biblioteka.wkl.pl/wp-content/uploads/2016/01/IMG2401-e1452627292338.jpg